Zpracování cookies

Náš e-shop a partneři potřebují Váš souhlas s použitím souborů cookies, aby Vám mohli zobrazovat informace týkající se Vašich zájmů.

Odmítnout vše můžete zde.

KONTAKTY

Eva Šimková
Reiki na dálku
tel: 602 558 177
napište nám

 

 


LÉČEBNÉ TERAPIE » BACHOVY ESENCE

ORIGINÁLNÍ KVĚTOVÉ ESENCE

bach


BACHOVY KVĚTOVÉ ESENCE 
     Bachovy květové esence jsou jemněhmotné vysokovibrační esence získané z květů 38 rostlin, které korespondují s širokou škálou našich každodenních emocionálních prožitků. Každá esence je přiřazena k odpovídajícímu negativnímu pocitu na který působí a pomáhá nám udržet tyto pocity pod kontrolou.
     Tyto esence vytvořil v roce 1930 známý anglický lékař a homeopat MUDr. Edward Bach 


Eva Šimková o Bachových esencích

     "Jako léčitelka vnímám, že za všemi nemocemi stojí naše mysl a spouštěčemi jsou naše emoce. Když si budeme postupně všímat toho jak se cítíme a ladit naše mentální a myšlenkové nastavení, můžeme tak v budoucnu předejít i vážným onemocněním. Tyto esence lze používat jako pomocníky, abychom naši mysl dokázali lépe zkrotit či kontrolovat. Mohou nám být nápomocni při rozpouštění tzv. emocionálních blokád nebo zabránit jejich vzniku. Tím můžeme prožít náš život ve větším klidu a současně se vyhneme některým zbytečným komplikacím v budoucnu.
     Jako vedlejší produkt této metody je - poznávání vlastní osobnosti, našich trápení, pojmenování toho co nás v životě obtěžuje a nad čím jsme dosud neměli čas přemýšlet. Každé pochopení pravdy o nás samotných je také nedílnou součástí našeho duchovního vývoje a vede tak k rychlejšímu dosažení vnitřní rovnováhy, o kterou bychom měli usilovat."

                                                                                                                  Eva Šimková - Copyright©
 JAK ZVOLIT SPRÁVNOU ESENCI?

 • Základem je přesně identifikovat jak se cítíme.  Pokud nás trápí více psychických potíží, zvolíme jen ty, kterým se chceme věnovat na prvním místě.
 • Vhodné je sepsat si vaše momentální emcionální rozpoložení a seznam esencí, které jsou pro vás ideální právě v tuto chvíli. Tento seznam postupně doplňujte a sledujte pokrok.
 • Pokud se pokrok nedostaví, (patrně byla zvolena chybný postup), v tom případě si dohodněte osobní schůzku s terapeutem, který vás terapií bude provázet a vhodné esence vám připraví na míru).
 • Jako pomůcku k výběru vhodných esencí můžete použít následující popis Bachových květových esencí.


JE UŽÍVÁNÍ BEZPEČNÉ?

 • Užívání je bezpečné, může je užívat celá rodina. Lze je bez obav brát i během těhotenství.
 • Vhodné jsou pro domácí zvířátka či rostliny.
 • Působí na velice jemné úrovni, proto jsou zcela bezpečné a nemají vedlejší účinky. Čím je problém intenzivnější, tím rychleji účinkují.
 • Nelze se předávkovat ani si vytvořit závislost.
 • Neovlivňují účinnost jiných léků ani jiné alternativní léčby, naopak je vhodným podpořením.


ZPŮSOB POUŽITÍ A DÁVKOVÁNÍ:

 • Bachovy esence lze používat jednotlivě nebo jednotlivé esence smíchat.
 • Přímo do úst nebo do sklenice s vodou nakapejte 2 kapky vybrané esence (u krizové esence 4 kapky) a upíjejte během dne tak často, jak budete potřebovat.
 • Při dlouhodobém užívání doporučujeme nakapat z každé vybrané esence (max. 6-7 esencí) 2 kapky do jedné 30 ml lahvičky s čirou pramenitou vodou a z takto vzniklého roztoku užívat minimálně 4kapky 4x denně.
 • V případě nutnosti lze esence přijímat neředěné přímo na jazyk, potírat rty, spánky nebo vnitřní stranu zápěstí (malé děti).
 • Jak často budete Bachovy esence používat záleží jen na vás.
 • Nekolísají-li vaše nálady příliš často nebo cítíte-li jen náběh krize, vystačíte si s 1 lahvičkou.
 • Pokud mají vaše stavy dlouhodobý charakter, lze esence užívat tak dlouho, jak je třeba. (V tomto případě je vhodné domluvit si konzultaci a poradit se s proškoleným terapeutem, kde začít a s jakými esencemi navázat).STRUČNÝ POPIS BACHOVÝCH ESENCÍ

Určete sami, co odpovídá vašemu aktuálnímu emočnímu stavu.
Esence účinkují tím rychleji, čím je problém intenzivnější.
Maximální počet esencí do 1 lahvičky je 6-7.
č. BACHOVY ESENCE INDIKACE / ÚČINEK
1 Řepík lékařský (Agrimony) Tváříte se stále pohodově, vesele, za žádnou cenu nechcete před druhými připustit své potíže? Nechcete svým blízkým přidělávat starosti? Neradi mluvíte o svých potížích? Máte pocit že to nestojí za řeč? Potom je řepík esence pro vás. Pomůže vám ušetřit spoustu energie, a snáze vyjádřit takové emoce, které vyjádřit potřebujete.
2 Topol osika (Aspen) Míváte nepříjemné předtuchy, neblahá tušení že se něco stane? Pociťujete vnitřní třes? Míváte strach z věcí, které nedokážete pojmenovat? Mohou to být i dozvuky nepříjemných snů. Topol osika pomáhá vnímat realitu s jasnou hlavou, dodává klid a rozvahu.
3 Buk letní (Beech) Vytáčí vás nedostatky druhých lidí? Za volantem nadáváte ostatním řidičům? Jste obávanými kritiky? Buk vám pomůže lépe snášet jejich nedostatky, neničit si zdraví pro hloupé chyby jiných.
4 Zeměžluč (Centaury) Je pro vás obtížné říkat lidem NE, odmítat jejich prosby o pomoc? Máte problém vytýčit hranice? Zneužívá někdo vaší dobroty? Je vás snadné ovládnout, změnit vaše názory? Máte nízkou sebeúctu? Zeměžluč vás naučí říkat NE, vážit se sami sebe, být pevní při komunikaci s ostatními. Je to esence asertivity.
5 Rožec (Cerato) Jste nerozhodní? Nevěříte si? Raději se zeptáte na názor druhých? Potřebujete pomoc, když se o něčem rozhodujete? Už jste dali na názor někoho jiného a později toho litovali? Rožec pomáhá věřit vlastnímu úsudku a dělat samostatná rozhodnutí.
6 Slíva třešňová (Cherry Plum) Vhodná pro choleriky, kteří občas vypění tak, že nad sebou ztrácejí kontrolu. Slíva pomáhá upouštět napětí postupně a nečekat až na spouštěcí impuls, který může vyvolat i pohromu. Pomáhá k větší sebekontrole.
7 Pupen koňského kaštanu (Chestnut Bud) Máte pocit že děláte stále stejné chyby a už byste to chtěli změnit? Vybíráte si pořád stejný typ partnera a pořád to nefunguje? Děláte pořád stejný typ práce v různých zaměstnáních a pořád to není ono? Jste notorickými začátečníky v angličtině, němčině a podobně? Stále si nemůžete něco zapamatovat, přestože jste to četli mnohokrát? Poupě kaštanu je esence přesně pro vás. Pomáhá najít příčinu a poučení z opakované chyby. Člověk s touto esencí snadno pokročí v životě.
8 Čekanka obecná (Chicory) Stýskáte si že vás nikdo nemá rád? Pochybujete o lásce ostatních k sobě a potřebujete o tom důkazy? Máte pocit, že vaše činnost je naprosto nedoceněná? Nemůžete se smířit s dospělostí vašich dětí a s tím, že jsou už z hnízda pryč? A nebo vyžadují vaše děti trvalou pozornost, zejména když vy se dobře bavíte? To jsou emoce pro čekanku obecnou.
9 Bílá lesní réva (Clematis) Říkají o vás, že jste pořád zasnění a duchem nepřítomní? Utíkáte před realitou do svého světa fantazie? Máte veliké plány do budoucna, ke kterým se upínáte? Bílá lesní réva přináší koncentraci a schopnost uskutečnit váš tvůrčí potenciál, najít kroky k realizaci vašich snů.
10 Plané jablko (Crab Apple) Cítíte se stále nečistí? Myjete si ruce v jednom kuse? Říkají vám, že už toho uklízení máte nechat? A nebo se hnusíte sami sobě? Připadáte si příšerně tlustí, hubení? Je pro vás zrcadlo úhlavní nepřítel? Říkají, že jste nesnesitelní puntičkáři? Vydržíte si do úmoru hrát s nějakým detailem, bez ohledu na svou únavu a na důležitost toho detailu? To všechno umí zharmonizovat plané jablko.
11 Jilm (Elm) Najednou se na vás navalilo víc úkolů než stačíte zvládnout, ačkoli obvykle patříte spíše k těm výkonným? Blíží se uzávěrka, hodnocení, nestíháte před zkouškou a propadáte panice? Máte pocit, že už tu odpovědnost nemůžete unést, je toho prostě moc? Jilm pomáhá zklidnit mysl, reálně zhodnotit situaci a nabrat na svá bedra jen tolik, kolik mohou unést.
12 Hořec nahořklý (Gentian) Ztrácíte snadno kuráž, když narazíte na překážku? Způsobují vám překážky a zpoždění skleslost, malomyslnost, případně až depresi? Hořec pomáhá vnímat přirozenost toku života, ať jde nahoru nebo dolů. Také upevňuje přesvědčení, že zase bude lépe.
13 Hlodaš evropský (Gorse) Máte pocit, že vám už rozhodně nic nepomůže? Potácíte se hluboké beznaději? Vzdali jste se? Hlodaš vrací naději, že se situace ještě může zlepšit, posunuje k činnosti a pomáhá hledat a najít důvody, proč jste se vzdali.
14 Skotský vřes (Heather) Máte spoustu potíží a potřebujete si o nich popovídat? Máte ale pocit, že vám nikdo nenaslouchá? Skotský vřes vám přinese alespoň jednu duši, která vám bude naslouchat.
15 Cesmína ostrolistá (Holly) Míváte výbuchy zlosti, žárlíte, jste podezíraví? Tento stav může být způsoben nedostatkem lásky v dětství, může za tím být schováno i nízké sebevědomí. Cesmína pomáhá dávat a přijímat upřímnou lásku bez vlastnictví a manipulace. Výborná je i pro děti, které žárlí na svého sourozence.
16 Zimolez kozí list (Honeysuckle) Vzpomínáte často na štěstí, které jste prožívali v minulosti? Stýská se vám po tom co bylo, ale je nenávratně pryč? Stýská se dětem, když jsou od vás na chvíli odloučeny? Stalo se vám neštěstí, ze kterého se nemůžete vzpamatovat a pořád na to musíte myslet? Zimolez pomáhá přijmout minulost a posunout se do přítomnosti. Zimolez nevymaže vaše vzpomínky, jen pomůže pustit to břemeno, soustředit se a jít dál.
17 Habr (Hornbeam) Této esenci se říká esence pondělního rána, protože pomáhá zvládnout nechuť pustit se do nepříjemných věcí. Když se vám do něčeho tak strašně nechce, až jste z toho unaveni. Pochybujete že tu hromadu úkolů zvládnete? Stále otálíte a nemůžete začít? Ale když začnete, jde vám to od ruky? Na to všechno pomáhá právě habr. Opticky zmenšuje problémy, které jsou před vámi, takže se už zdají zvládnutelné.
18 Netýkavka žlázonosná (Impatiens) Jednáte rychle, s důrazem na výkon? Mluvíte rychle až překotně? Jste netrpěliví? Vadí vám pomalost druhých? Obáváte se ztráty času? Chvíli neposedíte? Jste zbrklí? Netýkavka zpomaluje, aniž by to ohrozilo výkonnost. Netýkavka pomáhá delegovat práci a vychutnat si cestu k cíli, nejen ten cíl samotný. Čas přestává být nejdůležitější veličinou.
19 Modřín opadavý (Larch) Chybí vám sebedůvěra? Říkají, že jste schopní, ale vy si nevěříte? Bojíte se vlastního selhání? Předem očekáváte neúspěch? Jste prostě smolař? Modřín zvyšuje sebedůvěru, přináší schopnost zdravě riskovat. Esence je vhodná i pro muže, kteří se obávají sexuálního selhání.
20 Kejklířka (Mimulus) Máte strach z něčeho, co se dá pojmenovat, ale není to panická hrůza? Typicky strach ze zubaře, zkoušky, nemoci, chudoby, tmy, samoty, atd. Vše co vás obtěžuje a vyvádí z klidu a dá se to pojmenovat. Kejklířka dodává sebejistotu a rozvahu jít vstříc problémovým situacím.
21 Divoká hořčice (Mustard) Stává se vám, že na vás sedne deprese znenadání jako černý mrak? Může přijít bez důvodu a jako blesk z čistého nebe, většinou stejně tak odejde. Hořčice pomáhá uchovat si radostnou mysl, ať se děje cokoli.
22 Dub letní (Oak) Máte pocit že jste nepostradatelní? Že se bez vás neobejdou? Berete si práci i na dovolenou a prostě neumíte vypnout? Chřipku obvykle přechodíte, protože to nic není? Dub pomáhá brát ohledy na své tělo, nepřehlížet únavu, dává prostor pro regeneraci. Přináší nadhled a uvolnění z poznání, že každý je nahraditelný.
23 Oliva (Olive) Cítíte jen vyčerpanost a únavu? Máte pocit že nic nevydržíte, hned se unavíte? Není vás spánek dostatečně hluboký a občerstvující? Neumíte odpočívat. Cítíte se přetažení? Oliva učí hospodařit s energií, pomáhá uvědomit si únavu, umí poslat do postele včas a posílit spánek.
24 Skotská sosna (Pine) Míváte často výčitky, pocity viny? Možná cítíte vinu i za nedostatky a chyby ostatních. Obviňujete se třeba že jste tu práci mohli udělat lépe? Nebo máte pocit že si ten špatný osud zasloužíte? Výčitek může být spousta. Sosna pomáhá vzít na sebe jen vlastní díl odpovědnosti (například za rozchod mohou oba partneři, ne jenom jeden). Také pomáhá rozlišit mezi skutečnou a fiktivní vinou, výčitky pak dostanou jen přiměřenou váhu.
25 Červený kaštan (Red Chestnut) Máte veliký strach o své blízké? Pořád se musíte ujišťovat, že se jim nic nestalo? Trnete hrůzou, že si vaše dítě určitě něco udělá, srazí ho auto a podobně? Červený kaštan pomáhá usměrnit obavy o blízké lidi do přijatelných mezí pro všechny strany.
26 Devaterník penízkový (Rock Rose) Děsí vás hrůzostrašné sny? Máte z něčeho obrovský strach, že se vám až tají dech? Míváte stavy panické hrůzy? Devaterník dodává klid a odvahu postavit se tomu, čeho se bojíte.
27 Voda z léčivých pramenů (Rock Water) Máte vysoké nároky na sebe i na druhé? Nesnášíte lenost a lajdáctví? Máte veliké ideály a snažíte se jít druhým příkladem? Jste pečliví a tíhnete k dokonalosti? Je pro vás těžké přijmout pochvalu? Velmi vám záleží na tom, co si o vás druzí myslí? Voda z léčivých pramenů pomáhá pochválit sebe i druhé, zjemňuje přísnost, učí nelpět tolik na hodnocení ostatních.
28 Chmerek roční (Scleranthus) Máte potíže se rozhodnout? Nepotřebujete k tomu názory jiných lidí, jen svádíte vnitřní bitvu sami v sobě? Chvíli se vám zdá lepší jedna varianta a pak zase jiná? Trpíte častými výkyvy nálad? Cítíte se emočně rozkolísaní? Potom je chmerek ta pravá volba pro vás.
29 Snědek okoličnatý (Star of Betlehem) Prožili jste nějaký šok, nehodu, úmrtí v rodině, trauma, třeba i v minulosti a teď se potlačené zážitky začínají projevovat? Snědek harmonizuje šok a jeho následky, přináší útěchu a úlevu, pomáhá osvobodit mysl od hlubokého smutku.
30 Jedlý kaštan (Sweet Chestnut) Cítíte beznaděj, zoufalství, už nevidíte světýlko na konci tunelu? Máte pocit, že jste vyzkoušeli všechny možnosti a nic nepomohlo? Vidíte před sebou jen černou tmu? Hledáte odpověď na otázku PROČ se to stalo? Jedlý kaštan přináší tolik potřebnou naději, případně pocit klidu, přijetí, smíření, víru že je všechno tak jak má být.
31 Sporýš lékařský (Vervain) Jste neúnavnými bojovníky za pravdu a spravedlnost? Jste stále aktivní až k neutahání? Snadno se nadchnete pro něco nového? Máte problém dokončit to, co jste započali? Sporýš pomůže zregulovat vaše nadšení do přijatelných mezí, pomůže dodělat úkoly a nenechávat je až na poslední chvíli.
32 Vinná réva (Vine) Jste ctižádostiví, odhodlaní, vlivní, je pro vás druhou přirozeností říkat lidem co mají dělat? Máte autoritu a jste přirození vůdcové? Možná vás už napadlo, proč podřízení neříkají své názory, nenavrhují žádná zlepšení, jsou málo iniciativní? Pokud chcete naplno využít jejich potenciál, vinná réva vám může pomoci vyvolat konstruktivní debatu. Vinná réva pomůže i tomu, kdo má za šéfa tyrana a diktátora. Udrží vám chladnou hlavu i v krizových situacích.
33 Vlašský ořech (Walnut) Máte novou práci? Přestěhovali jste se? Máte nového partnera, dítě novou školu, jste uprostřed velkých změn? Chcete přestat s čokoládou, přejídáním, atd.? Nebo se snad necháte snadno ovlivnit v názorech či emocích? Rozhodí vás akční film v televizi? V takových případech vám situaci znatelně usnadní právě vlašský ořech.
34 Žebratka bahenní (Water Violet) Jste pozitivní, rozvážní, vyrovnaní a možná i sebejistí, ale lidé si od vás udržují odstup? Cítíte se proto občas osamělí? Žebratka pomáhá bořit bariéry mezi lidmi, ale jenom tak, aby vám to ještě bylo příjemné. Žebratka učí otevřené komunikaci, možná vás přiměje svěřit se a tím zmenšit pocit nadřazenosti, který z vás mohou lidi mít. Žebratka sbližuje, pomáhá najít více opravdových přátel.
35 Bílý kaštan (White Chestnut) Máte pocit, že myšlenky v hlavě se vám nikdy nezastaví? Trápí vás moře myšlenek před spaním a nemůže proto usnout? Mluvíte často sami se sebou a dovádíte svou představivost ad absurdum? Máte potíže s koncentrací? Bílý kaštan čistí hlavu od nechtěných myšlenek, posiluje schopnost soustředění a využití mozkové kapacity žádaným směrem.
36 Sveřep větevnatý (Wild Oat) Už vás to nebaví v práci a chtěli byste dělat něco jiného? Cítíte se nevytížení? Chcete změnit profesi, ale nevíte úplně přesně co by to mělo být? Vaše dítě se rozhoduje na jakou školu se má přihlásit? Sveřep pomůže najít rozhodnutí ohledně vaší profesionální cesty.
37 Planá růže (Wild Rose) Už je vám všechno jedno? Nic vás nerozhází, nemáte ani sílu si stěžovat? Je vám jedno, kam vás život zavane? Rezignovali jste úplně na všechno? Nebo možná jen na některou část své osobnosti? Říkají vám, že máte na víc, ale vy prostě nevíte proč byste to dělali? Planá růže přináší schopnost vzít věci do vlastních rukou, probouzí zájem o věci kolem.
38 Žlutá vrba (Willow) Máte pocit, že je nás páchána nějaká křivda? Cítíte nespravedlnost od celého světa? Trpíte soustavně nepřízní osudu? Ptáte se často proč zrovna já jsem na tak špatně? Jste zatvrzelí pesimisté? Potřebujete od druhých politovat? Možná si tuto situaci připravujete v myšlenkách. Žlutá vrba pomáhá vnímat i radostné chvíle a užít si je, přináší více pozitivních myšlenek.
39 Krizová esence (Rescue Remedy) Jediná směs bylin, kterou doktor Bach připravil Harmonizuje krizové stavy mysli. Obsahuje devaterník, snědek, slívu, netýkavku a bílou lesní révu. Popis jednotlivých esencí je uveden výše.