BAZALKA POSVÁTNÁ (TULSI)
Bazalka posvátná / Tulsi
(Ocimum sanctum)
- Tulsi je v Orientu považována za královnu bylin. Její léčivé širokospektrální účinky jsou popisovány již 5000 let.
- Tulsi je silný antioxidant, který posiluje obranyschopnost. Podporuje životní sílu. Navozuje fyzickou pohodu a uvolnění (protistresový účinek). Přispívá k metabolismu tuků, cholesterolu a krevního cukru.
- Je také velice oceňována pro svou religiózní a spirituální posvátnost. Považuje se za převtělenou Bohyni Lakšmí, která je zasvěcena Bohu Krišnovi a Višnovi. Lakšmí je Bohyní prosperity, štěstí a dlouhověkosti.
Uctívání byliny Tulsi převzali i některé pravoslavné církve, když se k nim bylina o několik tisíciletí z Indie dostala. V těchto církvích je považována za "Kristův dar".
- Na Východě je pro své příznivé účinky na zdraví ústřední bylinou v tradičních ájurvédských a unanských systémech holistické přírodní medicíny.
Doporučení:
Pokud již Tulsi/Bohyni Lakšmí doma máte, zjistíte jak velice citlivě reaguje na vaše emocionální rozpoložení. Snažte se ji proto nerušit svými negativními vibracemi, chovejte se k ní s úctou, pokorou a láskou. Pokud s Tulsí budete komunikovat a naladíte se na její frekvenci, budete překvapeni jak si sama dokáže říct co potřebuje :-) Má ráda sluníčko a teplo. Pozitivně ovlivňuje nejen nás, ale i celý náš domov.
Účinky:
- antioxidační
- uklidňující
- protizánětlivé (protivirové a protibakteriální)
- detoxikační
- antidiabetické
Použití:
- Tulsi se většinou užívá ve formě čaje. Tento čaj má blahodárné účinky na choroby dutiny břišní. Zlepšuje trávení, podporuje chuť k jídlu, uvolňuje křeče žaludku nebo střev a působí také proti nadýmání.
- Bazalkový čaj také desinfikuje močové cesty, používá se proti zánětům močových cest a podporuje zdravé odvodňování organismu.
- Bazalka pravá má uklidňující účinky. Pomáhá uvolnit se při stresu. Aromaterapie nebo pití bazalkového čaje snižuje krevní tlak, funguje proti nervozitě nebo úzkosti a dopomáhá k lepší koncentraci.
- Jako antioxidant poskytuje ochranu při neutralizaci a vychytávání volných radikálů a tím zpomaluje proces stárnutí buněk. Pomáhá udržet si déle mladistvý elán i paměť. Očišťuje tělo od negativních látek.
- Posiluje a vylaďuje imunitní systém. Má protivirové a protibakteriální účinky.
- V kuchyni se přidává jako koření do sladkých jídel, orientálních omáček, salátů apod. Její silice se využívá v parfumérii.
Popis:
Existuje více druhů. Bylina může být jednoletá nebo víceletá (pdruh ocházející z Indie). Dorůstá do výšky až jednoho metru. Má vzpřímenou rozvětvenou lodyhu, která postupně dřevnatí. Listy jsou vejčité, jemně chlupaté a na okrajích pilovité. Barva listů je různá od světle zelené po tmavě červenou. Má bohatou, výrazně aromatickou, sladkou chuť.
Droga:
Drogou Tulsi je nejčastěji nať a listy, které jsou užívany formou čaje. Lísty lze použít na dochucení jídel. Všechny části této svaté byliny - kořen, kmen, květy a semena mají významné symbolické vlastnosti.
Účinné látky:
Droga obsahuje eugenol, beta-caryophyllen, bornylacetát, beta-elemen, methyleugenol, neral, beta-pinen, camphen, alfa-pinen, ursolové kyseliny, campesterol, cholesterol, stigmasterol, beta-sitosterol a polysacharidy. Třísloviny, flavonoidy, éterické oleje, bazalkový kafr, tanin a další fytolátky.
Výskyt:
Tulsi je tropická bylina jejiž domovem je Indie. V našich podmínkách se pěstuje většinou v květináčích nebo sklenících, je citlivá na chlad. Miluje slunce a teplo.
Pěstování
Výseváme do sterilního substrátu, zakryjeme průhledným igelitovým sáčkem (pařníkový efekt) a necháme zapařit. Tulsi vyklíčí cca do 14 dnů. Po vyrašení prvních lístků postupně přesázíme do konečných pěstebních nádob. Přezimujeme na chladném a světlém místě
Semena tropických rostlin vyžadují ke klíčení intenzivnější péči. Doporučujeme prostudovat další literaturu.
Doba sběru:
Celá nať se sklízí nejlépe v srpnu. Suší se ve stínu při teplotách do 30 stupňů Celsia