DŽŇÁNA JÓGA
Džňána jóga je filozofická cesta založená na pochybování. Džňánin nemá v sobě víru jako
bhakta, ale rozum, který neustále klade otázky po vnitřní podstatě člověka. Sebezkoumáním a sebedotazováním (tzv. Atmavičára - meditační technika, kdy se noříte do hloubky sebe sama) získáváte odpovědi - např.: "Je toto od Boha nebo ne?". Rozlišuje co je omezené a věčné, co je pravda a co lež. Praktickým cvičením, neustálým sledováním a analyzováním svého vlastního bytí získává svou pravdu na základě vlastní zkušenosti a vlastního poznání.
Samotným přemýšlením a porovnáváním se s něčím nelze pravou podstatu poznat. Nepoznání (=avidja) brání schopnosti rozlišování (=vivéka), aby odhalila pravdu, která je zahalena májou. Mája (iluze) vzbuzuje klamný dojem v člověku, že sám je osobností "Já". Pro skutečné poznání jsou proto na této cestě jógy doporučeny následující kroky.
4 prostředky pro Džňána jógu
- Vaijrádžja - odříkání, zbavení se žádostivostí, závislostí, vášní. Učí se nelpět a nepřipoutávat se k lidem, prožitkům či věcem.
- Vivéka - správné rozlišování toho co je Brahman (Bůh) a co je ostatní. K tomu se používá vylučovací metoda "néti-néti" (tohle Brahman není, tohle nevede k věčnému životu...)
- Mumukšutva - upřímná touha po dosažení a poznání Boha. Uvědomnění si ega a upřímná snaha o jeho překonání. Jde o stav bez žádostí, ale s jednou touhou po Bohu.
- Šatkasampati - 6 předpokladů, které by měl člověk po cestě Džnána jógy rozvíjet:
- ŠAMA - schopnost stažení mysli a smyslů dovnitř do nitra.
- DAMA - ovládnutí a kontrola smyslového vnímání a myšlenek, zdržení se všech negativních činností.
- UPARATI-UPARAMA - schopnost být nad věcí za všech okolností. Bez reptání přijmout dharmu a vše co přichází přináší mír a poznání. Přijetím dharmy (= povinností, které jsou nám v životě uloženy vykonávat), může přijít poznání (anabhúti). Nic neřešením, nic neočekáváním se odstraní myšlenky, které nás v životě svazují.
- TITIKŠA - sebekázeň, stálost, trpělivost, vytrvalost, překonávání a zdolávání těžkostí dokud to nevyjde - znovu a znovu.
- SAMÁDHANA - jednobodové zaměření na dosažení jediného a vědomého cíle - Boha. Úsilí zaměřené k dosažení cíle, ať se děje cokoliv. Při vědomém a neustálém zaměření na cíl, nás od něho nic nemůže odvrátit.
- ŠRADHA - víra a důvěra ve svaté písmo a ve slova Mistra.
Rani Dasi - Eva Šimková (c) 2007-2021