Autor článku: Eva Šimková
Na veškeré texty se vztahuje autorskoprávní ochrana.
CO JE JÓGA?
Jóga je sanskrtský výraz pro - spojení, celek, sjednocení. Je jedním ze 6 staroindických daršanů.
Jde o souhrn mnoha poznatků, vhledů, názorů, návodů a rad jak dosáhnout konečného poznání a dojít cíle - sjednocení a realizace Božství. Cestou k tomuto cíli dochází k duchovnímu rozvoji, který přináší benefity nutné pro Reiki praxi, proto se v kurzech Rani Reiki Ryoho klade důraz na některé jogínské techniky.
Dříve se jógové učení předávalo ústně a neexistovaly záznamy. Již na pečetidle starém 5tisíc let před Kristem byl vyobrazený jogín ve zkříženém sedu. Pocházelo z Harapp - jednoho z nejstarších měst vůbec. Harapská kultura pronikla do vznikajícího hinduismu a později do budhismu. Harappský jogín byl předchůdcem védského Boha Rudry, dnešního Šivy.
Ve védském období 1500-2000 před Kristem, byly meditace hlavní praxí jógy. Zahrnovaly rituály, chvalozpěvy, recitace či zpěv manter. Již ve védském období Guru a učitel zastával nejvyšší místo a byli hlavními bytostmi při praktikování jógy. Stejně důležití jsou i dnes, v dnešní době si však lidí tuto důležitost neuvědomují. Když se paměť lidí začala zhoršovat, díky odklonění se od Božské podstaty, začaly se pořizovat záznamy. Nejstarší zmínky o józe jsou v upanišadách z 6-8 století před Kristem.
Nejznámější z novodobějších výkladů jógy jsou Patandžaliho Jógasútry (2-3 st.před Kristem). Podle tohoto pojetí je jóga osmidílnou stezkou, později byla tato stezka pojmenována - Rádža jóga.
Nejdůležitější cesty jógy pro duchovního člověka, které vedou k dosažení realizace Boha, jsou tyto 4:
- Bhakti jóga
cesta lásky, pokory, oddanosti, oslavování a uctívání Boha. Více ZDE. - Karma jóga
cesta nezištné služby. Učí nesobectví, pokoru, úslužnost. Cokoliv dělám, dělám z lásky. - Džňána jóga
cesta sebepoznávání, pomocí dotazování se, intelektuálního zkoumání a poznávání. - Rádža jóga
cesta ovládání těla a mysli. Vznikla později ve snaze obnovit a zdůraznit duchovní cíle jógy. Více ZDE
Většinou se tyto 4 druhy jógy na duchovní cestě prolínají.
U nás a jinde v Evropě bývá jóga nejčastěji spojována s tzv. Hathajógou apod., která je především fyzickým cvičením. Pomocí tělesných a duševních cviků vede postupně k ovládnutí těla a mysli. Obsahuje aspekty vycházející z Rádža jógy. Cvičení Hathajógy nedovede jogína ke konečnému cíli, ale je spíše přípravou na vyšší stupně jógy, které již vyžadují ovládání mysli a těla.
Copyright© 2007-2023
Eva Šimková, Léčivé stránky jsou pod autorskoprávní ochranou.
Jakékoliv kopírování textů, názvu stránek či vydávání duševního majetku autora za vlastní, je protiprávní.