BAZALKA POSVÁTNÁ (TULSI)

tulsi

Bazalka posvátná / Tulsi heart
(Ocimum sanctum)

 

 • Tulsi je v Orientu považována za královnu bylin. Její léčivé širokospektrální účinky jsou popisovány již 5000 let.
   
 • Tulsi je silný antioxidant, který posiluje obranyschopnost. Podporuje životní sílu. Navozuje fyzickou pohodu a uvolnění (protistresový účinek). Přispívá k metabolismu tuků, cholesterolu a krevního cukru. 

 • Je také velice oceňována pro svou religiózní a spirituální posvátnost. Považuje se za převtělenou Bohyni Lakšmí, která je zasvěcena Bohu Krišnovi a Višnovi. Lakšmí je Bohyní prosperity, štěstí a dlouhověkosti.
  Uctívání byliny Tulsi převzali i některé pravoslavné církve, když se k nim bylina o několik tisíciletí z Indie 
  dostala. V těchto církvích je považována za "Kristův dar".

   
 • Na Východě je pro své příznivé účinky na zdraví ústřední bylinou v tradičních ájurvédských a unanských systémech holistické přírodní medicíny.

   

Doporučení: enlightened
Pokud již Tulsi/Bohyni Lakšmí doma máte, zjistíte jak velice citlivě reaguje na vaše emocionální rozpoložení. Snažte se ji proto nerušit svými negativními vibracemi, chovejte se k ní s úctou, pokorou a láskou. Pokud s Tulsí budete komunikovat a naladíte se na její frekvenci, budete překvapeni jak si sama dokáže říct co potřebuje :-) Má ráda sluníčko a teplo. Pozitivně ovlivňuje nejen nás, ale i celý náš domov.

 


Účinky:

 • antioxidační
 • uklidňující
 • protizánětlivé (protivirové a protibakteriální)
 • detoxikační
 • antidiabetické
   

Použití:

 • Tulsi se většinou užívá ve formě čaje. Tento čaj má blahodárné účinky na choroby dutiny břišní. Zlepšuje trávení, podporuje chuť k jídlu, uvolňuje křeče žaludku nebo střev a působí také proti nadýmání.
 • Bazalkový čaj také desinfikuje močové cesty, používá se proti zánětům močových cest a podporuje zdravé odvodňování organismu.
 • Bazalka pravá má uklidňující účinky. Pomáhá uvolnit se při stresu. Aromaterapie nebo pití bazalkového čaje snižuje krevní tlak, funguje proti nervozitě nebo úzkosti a dopomáhá k lepší koncentraci.
 • Jako antioxidant poskytuje ochranu při neutralizaci a vychytávání volných radikálů a tím zpomaluje proces stárnutí buněk. Pomáhá udržet si déle mladistvý elán i paměť. Očišťuje tělo od negativních látek.
 • Posiluje a vylaďuje imunitní systém. Má protivirové a protibakteriální účinky. 
 • V kuchyni se přidává jako koření do sladkých jídel, orientálních omáček, salátů apod. Její silice se využívá v parfumérii.

 


Popis:
Existuje více druhů. Bylina může být jednoletá nebo víceletá (pdruh ocházející z Indie). Dorůstá do výšky až jednoho metru. Má vzpřímenou rozvětvenou lodyhu, která postupně dřevnatí. Listy jsou vejčité, jemně chlupaté a na okrajích pilovité. Barva listů je různá od světle zelené po tmavě červenou. Má bohatou, výrazně aromatickou, sladkou chuť.


Droga:
Drogou Tulsi je nejčastěji nať a listy, které jsou užívany formou čaje. Lísty lze použít na dochucení jídel. Všechny části této svaté byliny - kořen, kmen, květy a semena mají významné symbolické vlastnosti.


Účinné látky:
Droga obsahuje eugenol, beta-caryophyllen, bornylacetát, beta-elemen, methyleugenol, neral, beta-pinen, camphen, alfa-pinen, ursolové kyseliny, campesterol, cholesterol, stigmasterol, beta-sitosterol a polysacharidy. Třísloviny, flavonoidy, éterické oleje, bazalkový kafr, tanin a další fytolátky.


Výskyt:
Tulsi je tropická bylina jejiž domovem je Indie. V našich podmínkách se pěstuje většinou v květináčích nebo sklenících, je citlivá na chlad. Miluje slunce a teplo.


Pěstování
Výseváme do sterilního substrátu, zakryjeme průhledným igelitový sáčkem (pařníkový efekt) a necháme zapařit. Tulsi vyklíčí cca do 14 dnů. Po vyrašení prvních lístků postupně přesázíme do konečných pěstebních nádob. Přezimujeme na chladném a světlém místě
Semena tropických rostlin vyžadují ke klíčení intenzivnější péči. Doporučujeme prostudovat další literaturu.
 

Doba sběru:
Celá nať se sklízí nejlépe v srpnu. Suší se ve stínu při teplotách do 30 stupňů Celsia.
 


Vánoční provoz

Eshop je od 11.12.- 2.1.2019 uzavřen.

Objednávky přijaté v tomto období, budou vyřízeny 3.1.2019.

 

Léčení a pomoc na dálku - kdykoliv bez omezení.